середу, 26 січня 2022 р.

 

                    Літературні посиденьки з цікавою книгою:

                              « Вічна казка Льюїса Керрола».

                       

Льюїс Керролл - літературний псевдонім англійського письменника, математика і логіка Чарльза Лютвіджа Доджсона. Доджсон народився в графстві Чешир, в багатодітній сім'ї англіканського священика. З відзнакою закінчив коледж Церкви Христової Оксфордського університету за спеціальністю математика і класичні мови, там же Доджсон отримав ступінь магістра. Письменницьку діяльність розпочав під час навчання в коледжі: складав вірші та короткі оповідання. Для публікації своїх літературних творів видавець і письменник Едмунд Ходжсон Йейтс порадив Доджсону вигадати собі хитромудрий псевдонім, запропонувавши йому кілька варіантів. Вибір припав на варіант - Льюїс Керролл, отриманий за принципом перекладу імені Чарльз Доджсон на латинь і зворотного перекладу .

                        Льюїс Керролл цікаві факти

Багатьом відомо, що Льюїса Керолла насправді звуть Чарльз Латвідж Доджсон. Однак ім’я, під яким вийшли в друк книги про пригоди Аліси, теж справжнє – просто трохи переосмислене. Письменник і математик узяв свої справжні імена «Чарльз Латвідж», переклав їх на латинь – вийшло «Карл Людовик». Після чого він знову переклав їх на англійську, взявши інші аналогії – «Керролл Льюїс» – і поміняв їх місцями.

Доджсон дуже любив дітей. У нього було 10 молодших братів і сестер, з якими йому доводилося возитися. Ще хлопчиком він почав придумувати для них невеликі віршики і казки.

Чарльз Доджсон страждав безсонням. Намагаючись відволіктися від сумних думок і заснути, він вигадував математичні головоломки, і сам же їх вирішував. Свої “опівнічні завдання” Керролл випустив окремою книжкою.

У Керролла було два пристрасних захоплення – фотографія і театр. Він, будучи знаменитим письменником, особисто був присутній на репетиціях своїх казок, проявляючи глибоке розуміння законів сцени.

Льюїс Керролл – один з перших фотографів-портретистів XIX століття. Більш ніж на половині всіх фотографій, зроблених між 1838 і 1960 роком, фігурували немовлята. Фотосесії з дітьми, які періодично влаштовував Керролл, були частиною культури того часу.

Керолл винайшов дорожні шахи і триколісний велосипед

Відомому математику і письменнику приписують кілька винаходів: книжкову суперобкладинку, дорожні шахи, триколісний велосипед, електричну ручку, мнемонічну систему для запам’ятовування імен та дат. А ще ніктографію – інструмент для письма в темряві.  Тож не дивно, що цей винахід належить саме Льюїсу Керроллу – письменник і вчений часто прокидався вночі з думками, які необхідно було негайно записати, а розпалювати світильник в той час доводилося досить довго.

Льюїс Керрол був дияконом.

За статутом коледжу, в якому вчився, а потім читав лекції, Керролл прийняв духовний сан, але не священика, а тільки диякона. Це давало йому право читати проповіді без роботи в приході. А одного разу разом з богословом преподобним Генрі Ліддоном він здійснив подорож, в ході якої відвідав Росію.

Керролл цікавився медициною

Одного разу у одного зі студентів юного Керролла стався напад епілепсії. Викладач вчасно допоміг своєму студенту, при цьому залишився під враженням від цього випадку і зацікавився медициною. Він придбав і прочитав десятки медичних довідників і книг. Їх успадкував племінник Керролла, який ставпрофесором в англійській лікарні, де відкрили дитяче відділення імені Льюїса Керолла. Легендарна любов письменника до дітей залишилася відображена і таким незвичайним способом.

Керролл – талановитий математик

Він займався евклідовою геометрією, лінійною і матричною алгеброю, математичним аналізом, теорією ймовірностей, математичною логікою і математикою (іграми і головоломками). Зокрема, він розробив один з методів обчислення визначників (конденсація Доджсона).


Книга Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див» виникла під впливом реальних подій та реальних людей. До задуму написати «Алісу в Країні Див» автора підштовхнув випадок на прогулянці. 4 липня 1862 р. професор Доджсон вирушив кататися човном у товаристві дочок декана свого коледжу. Серед трьох дівчат була десятирічна Аліса. Вона звернулася до професора з проханням розповісти казку. І Доджсон тут-таки вигадав історію про те, як сама Аліса нібито потрапила до підземної країни, де з нею трапилося чимало незвичайного. Повернувшись додому, Доджсон занотував у блокноті основний сюжет казки. А вже за три роки видав її під назвою «Аліса в Країні Див», підписавши псевдонімом Льюїс Керролл. Перша рукописна книжка, подарована Кєрроллом Алісі Ліддел мала назву «Пригоди Аліси під землею». Автор наклеїв на обкладинку світлину семирічної Аліси Лідделл, підкреслиючи вік своєї літературної героїні. У казці Алісі 7 років.

Через 6 років Керролл написав продовження пригод головної героїні цього твору – «Аліса в Задзеркаллі», де юна героїня перетворилася на справжню королеву. Себе письменник зобразив у вигляді Білого Лицаря, який розповідає Алісі про неймовірні винаходи. А на прощання просить озирнутися й помахати йому рукою…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар