пʼятницю, 5 лютого 2021 р.

  2021-Рік промоції читання.

Проєкт бібліотеки : «Бажаєш бути успішним-читай!».

Чому потрібно читати книжки?
Вчені виділяють 10 основних причин, по яких читання книг для людини є дуже корисним і важливим заняттям:

1. Поліпшення уяви і підвищення креативності. Читаючи книги, ми самі малюємо собі картину всього, що відбувається по сюжету. Слова отримують нове життя, перетворюючись в нашій фантазії. У нашій голові «малюються» звуки, образи, запахи читається історії. Такі вправи чудесним чином тренують мозок, а саме його «творчу мускулатуру».

Крім того, читання «чужих» творів може спровокувати нас самих на генерацію нових ідей. Не так важливо, чи буде це думка самому написати якийсь твір або винайти щось нове, або попросту прийде ідея-поштовх до вирішення давньої проблеми. Головне, що ці ідеї можуть допомогти змінити ваше життя. А, можливо, і життя інших людей теж.

2. Гарне психічне здоров'я. За дослідженнями вчених, читання в силах уповільнити і навіть запобігти такі серйозні проблеми, як слабоумство і хвороба Альцгеймера. А все тому, що при читанні мозок постійно знаходиться в тонусі, він активний, тобто, по суті, це для нього та ж зарядка, що для тіла - фізичне тренування. Ті люди, які за своє життя багато читали, пізніше починають помічати вікові погіршення розумових здібностей і пам'яті в порівнянні з «нечитабельним» ровесниками.

Крім того, ритміка і багатство книги здатні заспокоювати психіку і допомагати організму звільнитися від стресу. Зараз це особливо актуально, адже величезна кількість людей щодня переживають стресові ситуації.

3. Впевненість у собі та своїх силах. Спостереження дослідників показали, що читання книг допомагає людям ставати більш впевненими. Не дивно, адже начитана людина зазвичай ерудований, здатний продемонструвати в розмові фундаментальні знання в тій чи іншій сфері, внаслідок чого мимоволі починає вести себе більш зібрано і впевнене, його самооцінка знаходиться на адекватному рівні.

4. Збільшення словникового запасу і підвищення загального рівня грамотності. Тут, напевно, не варто довго пояснювати. Читаючи твори різних жанрів, людина нерідко стикається з незнайомими словами, термінологією, зазвичай не використовується у повсякденному спілкуванні. Можна подивитися значення слова за словником, а можна і просто зрозуміти його по контексту.

5. Хороший сон. На думку дослідників, систематичне читання перед сном приємною літератури здатне поліпшити сон. І це зрозуміло, адже організм звикає до такого режиму, і незабаром читання стає сигналом для тіла - наближається відхід до сну. До того ж, після такого м'якого засипання ви і вранці будете набагато бадьоріше.

6. Поліпшення уваги і здатності до концентрації. У сучасному світі ми звикли постійно поєднувати кілька справ, розділяти увагу між інтернетом, телефоном, спілкуванням з іншими людьми і масою інших речей. Але завдяки такому поділу нерідко втрачається якість того чи іншого процесу, втрачається здатність концентруватися на одному-єдиному особливо важливій справі. При читанні ж ми зобов'язані сконцентрувати увагу на змісті книги, не відволікаючись на все інше. Крім того, читання книг допомагає розвинути об'єктивність, здатність до прийняття зважених рішень.

7. Розвиток пам'яті і мислення. За даними вчених, люди, що регулярно читають книги, хоча б протягом однієї години в день, тренують і покращують свою пам'ять. Природно, адже щодня вони запам'ятовують якусь нову для себе інформацію. Ті ж, хто щодня «вариться» в одній і тій же обстановці, інформації та ідеях, які не тренують свою пам'ять, і, отже, не в змозі запам'ятовувати більше.

Крім того, для розуміння книги та подальшого розгортання сюжету необхідно пам'ятати безліч речей: характери героїв, їх взаємозв'язку, інші подробиці. Це дуже тренує і пам'ять, і мислення. При читанні книги ми схильні більше міркувати, представляти в уяві безліч деталей: зовнішній вигляд персонажів, їх одяг, навколишнє зупинку. Все це допомагає нам зрозуміти повною мірою саму ідею твору, відчути його «на смак». Читання книг розвиває аналітичне мислення. Читають люди бачать і визначають закономірності в рази швидше «нечитаючих». Завдяки читанню книг, наш розум стає більш гострим, сильним і швидким, зміцнюються зв'язки головного мозку, підвищується інтелект в цілому.

8. Розвиток товариськості і співпереживання. Читання книг покращує також і наші мовні навички, з'являється здатність красиво, чітко і ясно висловлювати свої думки словами. Підвищується талант оповідача, спілкуватися стає простіше і легше. Читають люди мають набагато більше шансів стати цікавим співрозмовником і справляти враження на людей, ніж ті, хто не відносить чтение до списку улюблених справ. Звичайно, адже у перших завжди є безліч нових тем для розмови, почерпнутих з літератури.

Крім цього, читання здатне виховувати в людині схильність до співпереживання іншим людям. З'являється унікальний шанс як би «побувати в шкурі» іншої людини, поглянути на світ його очима, побачити його почуття і думки. Навіть (і тим більше) якщо його світ дуже відмінний від вашого. Читаюча людина перестає дивитися на все, що відбувається з однієї точки - він стає здатним краще відчувати інших і співпереживати їм.

9. Розширення кругозору. Звичайно ж, книги здатні дати людині величезну кількість нових знань! Світ не читає людини зазвичай тісний. Адже будь-які інші джерела інформації, навіть і більше популярні, здатні давати малі крупиці всіх тих знань, які знаходяться навколо вас. Читання книг відкриває людині всю велич світу, такого, яким він є насправді.

Люди, які не люблять читати книги, проживають тільки одне життя - свою власну. Любителі ж книг мають вільний доступ до величезної кількості життів реальних і вигаданих персонажів, можуть проживати з ними їхні почуття і відчувати все те, що відчували вони. З'являється унікальний шанс почерпнути життєвий досвід і уроки інших людей. Це ні в якому разі не заважає придбання власного досвіду - навпаки, спостерігаючи причинно-наслідкові зв'язки в тому чи іншому творі, ви можете застерегти себе від здійснення помилок.

Також читання книг є другим (після подорожей) по інформативності способом пізнати культуру і життя інших народів і країн. Читання літератури про різні країни допомагає відкрити, по суті, новий світ, тут, у вашому затишному кріслі, не переступаючи порога будинку.

10. Самовдосконалення. Крім усього іншого, читання книг здатне допомогти людині розібратися в собі самому, дізнатися про себе багато нового. Він може знайти несподівані рішення, по-новому поглянути на своє життя. Ставлячи себе на місце героя твору, і поставивши собі запитання: «А що б я зробив на місці цього персонажа?», Можна отримати несподівану відповідь. І нерідко навіть отримати підказку по практичним моментам в поведінці.

Читаючи книги, людина з часом формує свій власний світогляд, його погляд на світ поглиблюється і розширюється, переглядаються і формуються цінності, переконання та принципи. Багато книги здатні мотивувати й надихнути на самореалізацію, поліпшення себе, підвищення своїх результатів. Крім того, читаюча людина надовго залишається молодим - адже старість починається зі старіння мозку, а захопленому читачеві це не загрожує!

Звичайно, тут ми назвали тільки найпопулярніші причини, які спонукають людину читати книги. Напевно, у вас є свої секрети з цього приводу. Може, ви просто любите це медитативний стан, близький до невагомості, коли вас поглинає цікавий твір. Або ви шукаєте в сюжеті ідеї для своєї нової книги. Кожен знаходить свої причини, важливі саме для нього. Головне - щоб книга приносила радість і задоволення, дарувала сили і смак чарівництва. Хіба це - не диво, придумане для блага всього людства?

Гарних вам книг, цікавих сюжетів і справжнього щастя!

Немає коментарів:

Дописати коментар