19 лютого День затвердження Малого Державного Гербу незалежної України.
19 січня 1992 р. Постановою Верховної Ради України «Про Державний герб України» № 2137-XII тризуб став Малим Гербом України.
Слово “герб” (від німецького erbe – спадок) означає емблема, спадковий знак, поєднання фігур і предметів, що виражає історичні традиції власника.
У світовій практиці немає суворої регламентації творення державних гербів. Практика їх оформлення спирається на національні традиції певної країни.
Державний герб – це символ, який презентує країну як суверенну незалежну державу.
Тризуб - давній символ. Його найдревніше зображення, віднайдене археологами, датується X ст.
Відомо до 40 його тлумачень: поділ Всесвіту на небесне, земне й потойбічне, поєднання Божественного, Батьківського й Материнського – священних начал, трьох природних стихій – повітря, води й землі.
Найдавніші археологічні знахідки знака, схожого на тризуб, належать до часів Трипільської культури IV – III тис. до н.е. Тризуб там був знаком влади, який згодом поширився на інші культури і зайшов до Боспорського царства (Крим, Тамань, Тмутаракань).
У результаті безпосередніх зв’язків Києва з Боспорським царством і впливу грецької культури тризуб поширився на Київську Русь.
У Давній Русі тризуб був родовим знаком князівського роду Рюриковичів. Особливо багато артефактів – за період князювання Володимира Святославовича. Тому тризуб і вважається знаком князя Володимира Великого.
Після занепаду роду Рюриковичів воно поступово витіснилося.
Відродження тризубу як геральдичного знаку відбулося вже у ХХ ст.
Золотий Тризуб на синьому щиті – національний символ українців часів визвольних змагань XX ст.
У грудні 1917 р. Українська Центральна Рада прийняла тризуб в якості герба УНР. Фактично це було схвалено 18 січня 1918 р., а 1 березня проголошено закон про герб, на виконання якого 22 березня 1919 р. було викладено опис герба з тризубом як головним його елементом.
22 січня 1919 згідно із законом про Злуку тризуб увійшов до крайового герба Західної області УНР.
Тризуб залишався головним елементом герба гетьманської держави П. Скоропадського, а також Директорії.
Уперше конституційно тризуб був оформлений як державний герб у травні 1920 р. Всеукраїнською Національною Радою, а вдруге спеціальною «Урядовою Комісією з виготовлення Конституції Української Держави» 1 жовтня того ж року.
У 1939 р. тризуб став державним гербом Карпатської Русі, що проголосила самостійність після розпаду Чехоcловацької Республіки.
Проект сучасного герба був розроблений групою українських геральдистів – А. Гречилом, О. Коханом та І. Турецьким.
28.06.1996 р. була прийнята Конституція України, яка у Статті 20 проголошувала Тризуб головним елементом Великого Державного герба України.
Немає коментарів:
Дописати коментар