неділя, 29 січня 2023 р.

 #Релаксуємо_у_бібліотеці

Бібліо-реклама:  "Розумні забавки".

Любий друже! Завітавши у нашу бібліотеку ти не тільки знайдеш вірного друга -Книгу,але зможеш малювати, грати ігри, розвивати логічне мислення завдяки книжечкам з ребусами,загадками,головоломками, які чекають на тебе.





 #ВклонімосьГеромКрут

Поетичний навігатор в минуле:" Велич бою під Крутами".



Скрипів мороз, ревіли хуртовини,

Ви йшли на смерть ,гарячі,молоді,

За те, щоб жити в вільній Україні

Життя своє поклали ви  тоді.

29 січня день пам'яті Героїв Крут. Бій, що відбувся в 1918 році молоді студенти протистояли армії більшовиків з 5000 чоловік. Бій тривав 5 годин .










четвер, 26 січня 2023 р.


Бібліо - акція: " Запрошуємо у бібліотеку з братиком (сестричкою)."
Завітай до бібліотеки з братиком (сестричкою)  і ти поринеш у чарівний світ казки, неймовірних пригод , помандруєш у світ з книжковими героями. Цікаві книги чекають на тебе і твоїх братиків ( сестричок).
Юні читайлики родина Дубас Софійка і Артем та Кочубей Даринка.


субота, 21 січня 2023 р.


Арт-інформ:"Степан   Чарнецький - автор гімну українських стрільців"

21 січня виповнюється 142 роки від дня народження Степана Чарнецького - поета. журналіста, актора, театрального діяча, автора гімну Українських січових стрільців "Ой, у лузі червона калина" (1881-1944).

Народився Степан Чарнецький в с.Шманьківці (нині Тернопільщина) тринадцятою дитиною в родині. До 12 років він говорив польською мовою, його мама була з полонізованого німецького роду, але  пізніше почав навіть робити зауваження студентам-українцям, які в побуті не спілкувалися українською. Його племінниця  зазначала, що саме він її зробив українкою.

Навчався у Львівській реальній школі і Львівському політехнічному інститут, але покинув політехніку, захопившись літературою і театром, друкував вірші і фейлетони, рецензії на театральні вистави, перекладав для українського театру п’єси і лібрето опер з німецької та польської мов.

У 1908 р. вийшла перша збірка Степана Чарнецького “В годині сумерку”. У 1913-- 1914 рр. він працював режисером і художнім керівником театру “Руська бесіда”.

Під час Першої світової війни Степан Чарнецький був мобілізований до війська, але за станом здоров’я звільнений від служби. Друкувався в пресі, пізніше був референтом преси у Львівському магістраті.

Після 1939 р. Степан Чарнецький працював науковим співробітником Львівської наукової бібліотеки (нині - Львівська наукова бібліотека імені В.Стефаника НАН України).





 #Україна_Соборна_Разом_до_Перемоги

Бібліотека с.Пониковиця-Смільне. Народний дім с.Ковпин.



Літературний хіт-бек:

"Соборній Україні слава нині і повік."

Україно моя! Пресвята й неподільна.

Якби ворог не мріяв тебе розділить,

Ти земля дана Богом нам,рідна і вільна

І тобі, Україно, єдиною жить.

( Н.Красоткіна).









пʼятниця, 20 січня 2023 р.

 #Книжковий_ланцюг_єдності

Бібліотека с.Пониковиця -Смільне приєднується до флешмобу , який проводить Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації.

Шухевич Микола:"Місячне коромисло", "Час у дзеркалі серця". Львівська область.

Все буде Україна!




вівторок, 17 січня 2023 р.

Літературно – краєзнавча розвідка : « Незагублена українська людина» ( Анна – Марія Голод).

 


16 січня 105 років від дня народження Анни – Марії Миколаївни Голод ( 1918 – 2003). Автор  поетичних збірок « Чотири пори року. Поезії 1972 – 1976)» ( Мюнхен – Нью –Йорк , 1978), « Стрімка моя вулиця» ( 1988) та збірки оповідань « Янголи у наймах. Старосвітські легенди» ( 1995) за мотивами галицьких легенд. За збірку прозових творів « Люстра пана Севастьяна» ( Київ, 1998)  у 1999 році стала лауреатом  Літературної премії імені Лесі Українки. Серед її оповідань, зокрема, « Як Михайло з духами розмовляв»  про свого вуйка о.Михайла Туркевича  пароха с. Поникви ( деякі джерела пишуть, що Пониковиці).

Пані Голод відома українська поетеса, прозаїк, сатирик та літературознавець. Народилася у Львові в родині священика УГКЦ. Пізніше її сім’я переїхала до Рогатина. Після смерті батька, Марія-Анна Голод закінчила у Львові гімназію Сестер Василіянок та торгівельні курси, після чого працювала в банку. Після Другої світової війни Анна – Марія  разом з чоловіком та дітьми переїхала до Едмонтону, а пізніше в Торонто. Там вона почала студіювати історії мистецтва та антропологію в Торонтському університеті. Перше, що зауважуєш, читаючи спогади  - мінімум політичного контексту. Проте, текст насичений детальним описом різних сфер життя мешканців маленьких містечок міжвоєнної Галичини, а пізніше - Львова та воєнного Кракова. Зокрема, в книзі спогадів привідкривається завіса над такими аспектами життя як водопостачання , тонкощі ведення сільського господарства та торгівлі в маленьких містечках, національна кухня, хвороби, шлюбні церемонії  та ін. Напрочуд цікавим є опис стратегій отримання посад греко-католицькими священниками наприкінці існування Австро-Угорської імперії, адже кожне таке призначення впливало на «перерозподіл сфер вапливу» в конкретному містечку.

Михайло Туркевич – герой оповідання своєї племінниці  Марії - Анни Голод « Як Михайло з духами  розмовляв» в якому авторка стверджувала , що  він володів даром ясновидіння, спілкувався з душами померлих.

Туркевич Михайло Миколайович (1877 –1957) – український галицький релігійний діяч греко-католицький священник. Парох села Пониква( 1909- 1944) Підкамінський декан УГКЦ. Висвячений на священника в 1900 році. Працював на парафіях в селах  Тисів (1900 -1903, приватний працівник), Сухоріччя( парох,1903-1909)та Пониква –з 1909 року, у 1924 –  1925 роках душпастирював також в селі Суходолах. З 1921 року був деканом Підкамінського деканату.

Помер у с.Пониковиця, де й похований.

 

понеділок, 16 січня 2023 р.

Інформ – дайджест : « Кіборги.Донецьк.Аеропорт.

 




Ця війна змінила багатьох

Ця війна змінила  Україну.

Кіборги. Донецьк. Аеропорт

Що перетворився на руїну.

16 січня в Україні вшановують пам’ять українських захисників Донецького аеропорту – «кіборгів».

Вісім років тому наші захисники довели, що українські люди міцніші за бетон.

Героїчна оборона Донецького аеропорту, яка стала символом незламності та мужності українських військових, тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року.

242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.

За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт загинули понад 200 військових.

«У пеклі не можна бути героєм, і від тебе цього не вимагають, але інколи так виходить…», – казав один із американських спецназівців у культовому фільмі Рідлі Скотта «Чорний яструб». Наші «кіборги» знають цю істину не з кіно.

 











 

середа, 11 січня 2023 р.

Казкотерапія: " Мандри казковими шляхами Шарля Перро"

 

 Казка – це цілий світ для маленьких читачів. Вона завжди була чарівним провідником мудрості та добра, допомагала кожній дитині вірити у дива і ставати справжніми героями у світі фантазій.

       А чи знаєте ви, хто написав першу дитячу книжку? Це був всесвітньовідомий французький письменник Шарль Перро. Так, так, саме він! Ви тільки собі уявіть, що до нього ніхто раніше не писав для дітей.



       Народився письменник у Парижі 12 січня 1628 році, був молодшим сином у великій сім’ї. Спочатку він писав вірші, оди, поеми, але про це мало хто вже пам’ятає. Видатний казкар і уявити собі не міг, що прославиться саме завдяки казкам.

       326 років тому (1697 р.) на світ з’явилася збірка «Казки матінки моєї Гуски» Шарля Перро. До неї увійшли сім творів, які зараз знає кожна людина віком від трьох років. «Казки матінки моєї Гуски» дуже швидко здобули популярність. Найулюбленішими для дітей стали: «Червона Шапочка», «Хлопчик-Мізинчик», «Попелюшка» і «Кіт у чоботях».

       Чи міг подумати Шарль Перро, що його ім’я прославлять не трактати та поеми, а книжечка казок, яку з великим задоволенням читатимуть на ніч своїм дітям дорослі. Казкар навіть не міг уявити, що рік у рік його збірка буде перевидаватися і радувати не лише паризьких городян. Із часом казки Шарля Перро почали перекладати багатьма мовами світу, щоб приносити радість дітям із різних куточках землі. Казки письменника вчать бути добрими, остерігатися зла та, як і колись, торкаються кожного дитячого серденька.

Перро відомий більшості сучасників як казкар, тим часом, він був маститим поетом свого часу, академіком Французької академії, автором знаменитих наукових праць. Його знали як публіциста, сановника і академіка. Він був адвокатом, першим прикажчиком міністра фінансів Франції Кольбера.

Проте всесвітню популярність і пам'ять нащадків принесли йому саме чудові казки «Кіт у чоботях», «Попелюшка», «Синя Борода». Літературна діяльність Шарля припала на той час, коли у вищому світі з'явилася мода на казки. Казки стали одним з улюблених захоплень світського суспільства. Хтось вважав за краще слухати філософські казки, інші віддавали данину старовинним казкам, що дійшли в переказі няньок і бабусь. Літератори активно відгукнулися на модні тенденції світла, стали записувати й обробляти знайомі з дитинства сюжети. Так усна казкова традиція почала переходити в письмову.

Перро спочатку не наважувався публікувати казки під своїм ім'ям, і підписував їх ім'ям свого вісімнадцятирічного сина, П.Дарманкура — їм рухало побоювання, що написання казок буде сприйнято в суспільстві як заняття несерйозне і легковажне, неналежне авторитету серйозного          літератора.


В основі казок Перро лежали відомі фольклорні сюжети, які він виклав із властивим йому талантом і гумором. Фактично Перро ввів народну казку в систему жанрів «високої» літератури. Але це не все: мабуть, Перро можна вважати родоначальником дитячої світової літератури

Шарль Перро помер 
16 травня 1703 року.








 


Book -акція:" Запропонуй подрузі (другові) книгу".


Людина  може  жити  й  не  тужити,

Коли  умітиме  по  справжньому  дружити.

Бо  друг  в  житті  –  це  вам  не  просто  так,

А  це,  напевно,  що  від  Бога  знак.