субота, 2 березня 2019 р.

                      "Живий голос сьогодення".

                  4 березня Володимиру Івасюку виповнилося би 70 років. 
Дивовижні факти про легендарного Володимира              Івасюка.
Правоохоронці досі не дали точної відповіді – дійсно талановитий музикант на зльоті популярності пішов з життя добровільно, як стверджували слідчі в радянський час, чи його вбили.
Але його пісні продовжують жити - їх пам'ятають, люблять, співають і нині. Пропонуємо вам дізнатися сім цікавих фактів про легендарного композитора, зібраних порталом Аіф.
Першим виконавцем пісні "Червона рута" міг би стати Дмитро Гнатюк.
Володимир Івасюк хотів, щоб його пісні, в тому числі і "Червону руту", співав його знаменитий земляк Дмитро Гнатюк. Він запропонував це Гнатюка, коли той приїхав провідати рідні місця. Але відповіді на свою пропозицію не отримав.
Першим зоряним часом для пісень Івасюка став 1971 р., коли композитору, студентові Львівського медінституту, було всього 22 роки. В Яремче зняли перший український музичний фільм "Червона рута", у якому прозвучало багато його пісень у виконанні Софії Ротару, Назарія Яремчука та Василя Зінкевича у супроводі ансамблю "Смерічка", створеного композитором Левком Дутківським. Потім пісня "Червона рута" стала переможцем всесоюзного пісенного конкурсу "Пісня-71". А пісня "Водограй" у виконанні ансамблю "Смерічка" перемагає в телевізійному конкурсі "Алло, ми шукаємо таланти!" і на "Пісні-72". Через два роки в Болгарії на пісенному конкурсі "Сопот-74" з піснею "Водограй" перемогла Софія Ротару.
       З-за пісень Івасюка на Центральному телебаченні на 15 хв. затримали вихід програми "Час».
"На початку 1970-х, коли радянську естраду підірвали самобутні пісні Івасюка, у них було багато прихильників у всьому СРСР. Одним із них був відомий телевізійник з Центрального телебачення Олександр Масляков, який у 1972 р. знімав у Чернівцях програму "Алло, ми шукаємо таланти". Її транслювали у прямому ефірі. Виступ ансамблю "Смерічка", а потім ще незаплановане виконання на прохання ведучого пісні "Червона рута" та інтерв'ю з Володимиром Івасюком вичерпали ліміт часу, з-за чого навіть хвилин на 15 затримали вихід програми "Час".
        Навіть партійна еліта не була байдужою до пісень Івасюка.
На одному з урочистих заходів у київському Маріїнському палаці, коли генсек ЦК КПРС Брежнєв вручав нагороду своєму київському колезі Щербицькому, виступав ансамбль "Смерічка". За спогадами музикантів, коли вони виконували пісню "Червона рута", Брежнєв не зміг всидіти на місці, він підбіг до музикантів і почав підспівувати. Потім кожному з них подарував червоні гвоздики.
                     За фахом він був медиком.
Всі знають Івасюка як легендарного музиканта і композитора. Але мало кому відомо, що за фахом він - медик. Навесні 1972 року починається львівський період у житті Володі: він переїжджає до Львова, де стає студентом підготовчого композиторського факультету Львівської консерваторії та переводиться на IV курс Львівського медичного інституту. Володя закінчує медичний інститут і вступає в аспірантуру на патологічну фізіологію.
             Після трагічної смерті композитора його рояль замовк.
Українці вибрали кращого співака, композитора і групу за 20 років Музей Володимира Івасюка в Чернівцях облаштований в квартирі, в якій у свій час жила родина композитора (її отримали у 1972 р.). На чорному роялі завжди лежать червоні троянди. "Цей інструмент Володя дуже любив, – розповідає Мирослав Лазарук. – Його купив батько композитора, Михайло Григорович за гонорар, отриманий за роман "Червоні троянди". Назва роману перейшло і на рояль. Коли не стало Володі, буд рояля став таким, що на ньому неможливо було грати. І до нього багато років ніхто не торкався. Можливо, в цьому є якась містика. Зараз інструмент "відновлений" хорошим майстром. Іноді він звучить, коли ми проводимо в музеї заходи".
Крім фортепіано Івасюк ще грав на скрипці, віолончелі та гітарі. Він добре співав і малював. І якщо б не був музикантом, то міг би стати художником.

                                Ані Лорак виросла в будинку Івасюка.
Майже за рік до смерті Володимира Івасюка, у вересні 1978 р., будиночок в р. Кіцмань, у якому пройшло дитинство музиканта, принесли з пологового будинку Кароліну Куєк – зараз відому співачку Ані Лорак. У цій невеликій старенькій хаті сім'я Івасюків тоді вже не жила, на вільну житлоплощу поселили дідуся співачки. Новонароджену дівчинку поклали в що залишилася від колишніх господарів дитяче ліжечко – вона колись була колискою маленького Володі Івасюка.
                      Розслідування смерті Івасюка не завершено досі.
Його смерть шокувала всіх. 24 квітня 1979 р., після телефонного дзвінка невідомого, він вийшов з будинку, пообіцявши матері повернутися через пару годин. Але вдома він більше не з'явився. Його 18 травня знайшов повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом випадковий перехожий. За офіційною версією, це було самогубство. Але ні рідні, ні друзі Івасюка цьому не повірили. Труну з тілом автора "Червоної рути" супроводжували десятки тисяч його прихильників. Очевидці кажуть, що в наступному, 1980 р. такі ж багатолюдні похорони були в Москві, коли хоронили Володимира Висоцького.

"Він стрімко і дуже молодому віці став знаменитим, – каже Мирослав Лазарук. – І підняв українську естрадну музику на неймовірну висоту. Мабуть, це не всім подобалося. Після смерті Володі кілька людей стверджували, що в той час, коли його вже всі шукали, його бачили на залізничному вокзалі у Рівному. Але він був у дивному стані, не в собі, ніби під дією психотропних препаратів. Але тоді слідство цих свідчень не врахував".

У 2009 р. розслідування загадкової смерті Володимира Івасюка відновили. Але поки, як розповіла молодша сестра композитора Оксана Івасюк, результатів нового розслідування немає, і крапка в справі не поставлено.

Незважаючи на дуже коротке життя, Івасюк залишив серйозний творчий доробок. Він встиг написати 107 пісень, 53 інструментальних твори і музику до кількох спектаклів.


http://akhat.com.ua/novini/garyachi-novini/divovijni-fakti-pro-legendarnogo-volodim.html

Немає коментарів:

Дописати коментар