четвер, 23 липня 2020 р.

                           Загадковий світ природи
            (Інформаційний калейдоскоп).




           35 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ДЕЛЬФІНІВ.

Як думаєте, дельфіни відносяться до класу риб чи ссавців? Більшість з вас, швидше за все вирішить, що раз він живе у воді, то значить відноситься до риб. Але ми Вас розчаруємо, дельфін – ссавець. Дельфіни володіють всіма ознаками ссавців, а саме, вони вигодовують своїх дитинчат молоком, вони теплокровні та мають шерсть. Так-так! Ви не помилилися, саме шерсть. Новонароджені дельфіни мають слабко виражений волосяний покрив, у міру дорослішання він рідшає, а незабаром зовсім зникає. Походять дельфіни від наземних тварин. Близько 50 мільйонів років тому в прибережних водах полювала тварина, яка трохи нагадувала вовка. Поступово еволюція пристосувала її для життя у воді. Передні лапи перетворилися в ласти, задні лапи стали коротшими і утворили хвіст, дихальний отвір перемістився на задню частину голови. Живуть дельфіни в сім'ях, на чолі як правило самка. Іноді пара сімей може об'єднуватися заради полювання. Ці ссавці дуже розумні, дбають про поранених родичів, що допомагають при родах і можуть відганяти акул від сім'ї. В природі існує майже сорок видів дельфінів, їх найближчі родичі – кити і морські корови. Дельфіни еволюціонували відносно недавно – близько десяти мільйонів років тому, під час міоцену. Більшість видів дельфінів живе в солоній воді, але є і прісноводні тварини. Далі нам хочеться поділитися кількома цікавими фактами з життя цих милих створінь.
 #1: Дельфін – єдиний ссавець, народження якого починається з хвоста, а не з голови. Молоді дельфіни залишаються з матір'ю протягом 2 або 3 років.
#2: Дорослі дельфіни досягають розмірів від 1,2 м в довжину при вазі від 40 кг (річковий дельфін).
#3: Деякі дельфіни можуть розрізняти до 60 слів, з яких можливо скласти до 2000 речень.
 #4: Дельфіни, не живуть на самоті. Вони мають складну соціальну структуру, і широкий діапазон емоцій, у тому числі почуття гумору.
#5: Вбивство дельфінів в Древній Греції вважалося образливим і каралося смертю. Греки називали дельфінів "священної рибою" і надали оракулу бога сонця Аполлона в Дельфах на горі Парнас форму дельфіна.
#6: Римляни припускали, що дельфіни проводять душі до "Островів Блаженних". В руках римських мумій були знайдені зображення дельфінів, які призначалися для забезпечення їх безпечного проходу в загробне життя.
#7: Дельфіни не мають нюху, але у них є почуття смаку. Подібно людям, що вони можуть розрізняти солодкий, кислий, гіркий і солоний смаки.
#8: Знамениті філософи, такі як Пліній, Геродот, Еліан і Аристотель описували співчуття, дружбу і майже моральну природу дельфінів.
#9: Гідролокатори дельфіна не здатні виявити тонкі нитки рибальських сіток, через що гинуть мільйони тварин.
 #10: Були знайдені різьблені зображення дельфінів в далекому від моря пустельному містечку Петра в Йорданії.
#11: Іноді дельфіни вбивають акул, таранячи їх "дзьобами".
#12: Столова ложка води в легенях дельфіна з легкістю його втопить. У свою чергу, людина може захлинутися після того, як вдихне 2 столові ложки води.
 #13: Дитинча дельфіна повинне навчитися затримувати дихання під час годування.
#14: Самка дельфіна може надати допомогу при складних пологах іншої самки. В цей час дельфіни, що знаходяться поблизу, оберігаючи самку-породіллю, плавають навколо неї для захисту.
 #15: Дихало є продовженням носа у дельфіна, яке переміщується вгору до верхньої частини голови.
 #16: Повітря випускається з дельфінячого дихала на швидкості, більше 160 км/год.
#17: Середня швидкість з якою пливе дельфін – 5-13 км/год. Вона залежить від різновидів та ситуацій, деякі дельфіни можуть пересуватися зі швидкістю до 32 км/год.
#18: Очі дельфіна продукують "дельфінячі сльози", слизьку секрецію, яка захищає очі від сторонніх предметів та інфекцій, знижує тертя між поверхнею очей і навколишнього морською водою. Морські дельфіни бачать досить добре як під, так і над водою.
#19: Дельфіни "бачать" у тому числі за допомогою ехолокації. Вони випромінюють серію звуків в ультразвуковому діапазоні і "ловлять" їх відображення за допомогою спеціальних органів. Коли звук потрапляє на об'єкт, "ехо" повертається до дельфіна, що дозволяє йому буквально відчути відстань до нього, форму, щільність, розташування і фактуру.
#20: Дельфін може відтворювати звуки для спілкування та ультразвукові коливання для ехолокації одночасно.
#21: 120-кілограмовий дельфін з'їдає близько 33 кілограмів риби в день. Але на відміну від людини, дельфін не набирає жирову масу.
 #22: За допомогою своєї ехолокації дельфіни можуть розрізняти своїх родичів, а також металеві предмети різних розмірів і складів.
 #23: Дельфіни здатні використовувати магнітне поле Землі, щоб прокласти свій шлях, тому вчені припускають, що деякі берега, де водяться дельфіни, мають аномальне магнітне поле.
#24: Дельфіни здатні впізнавати себе в дзеркало.
 #25: На відміну від людей дельфін не може дихати рефлекторно і якщо йому дати наркоз то він задихнеться.
 #26: Дослідники підозрюють, що дельфіни також можуть використовувати свої вокальні дані, не тільки для ехолокації, але і щоб оглушити або паралізувати жертву під час полювання.
 #27: В той час, як більшість диких тварин уникають контакту з людьми, дикі дельфіни, як відомо, обожнюють грати і спілкуватися з людьми, особливо з дітьми.
 #28: Під час сну лише одна півкуля мозку дельфінів спить, інша обов'язково працює, тим самим відстежуючи небезпеки та контролюючи роботу внутрішніх органів.
 #29: Молоді дельфіни обожнюють грати навколо човнів, під серфінговими дошками, і навіть допомагають рибалкам, давши зрозуміти, коли сітки забиваються рибою і саме час їх витягувати.
#30: Дельфіни плавають колами і одним оком завжди спостерігають за тим, щоб до них не підкрались хижаки. Через певний відрізок часу вони починають плавати у зворотний бік і спостерігають вже іншим оком.
#31: Найбільш сенсаційним відкриттям стала наявність у дельфінів імен, по яких їх розрізняють побратими. Причому кожне дельфінятко отримує своє ім'я при народженні. Це довели експерименти: на записаний свист-сигнал, що означає ім'я, відгукувався один і той же дельфін.
#32: Більшість дельфінів не бачать предметів попереду себе. Дельфіни та касатки при розгляданні предметів лягають на бік і досліджують їх за допомогою то одного, то іншого ока.
#33: Дельфіни дихають повітрям. У них немає зябер, як у риб, зате є легені й дихало на верхній частині тулуба. Це ж дихало кити та дельфіни використовують, щоб видавати різні звуки. Афаліни зазвичай затримують дихання в середньому на 7.25 хвилини. Але можуть провести під водою і до 15 хвилин.
#34: У роті дорослого дельфіна налічується до 210 зубів, які призначені для захоплення і утримання риби. Ковтають їжу не жуючи, так як не мають жувальних м'язів.
 #35: В природі існує лише три види ссавців, що займаються сексом заради задоволення – люди, карликові шимпанзе та дельфіни. І на останок хочеться добавити, що на відміну від риб, які рухають хвостом з боку в бік, дельфін махає хвостом вгору вниз.

                  Цікаві факти про китів


Диво-риба?
Про те, що кит не риба, а ссавець було відомо вже в античності. Це стверджував Арістотель.

Кити дихають повітрям за допомогою легенів, є теплокровними, годують дитинчат молоком з молочних залоз і мають деяку (хоча і досить незначну) шерсть.

Кити і всі китоподібні, швидше за все, в процесі еволюції спочатку вийшли з води, а потім знову туди повернулися. Сталося це приблизно 50 мільйонів років тому. Можливо, стародавні кити могли народжувати на суші: у 2000-2004 роках в горах Пакистану були знайдені скам'янілі останки вагітної самки і самця кита.

У китоподібних, на відміну від інших ссавців, легені з ротовою порожниною не пов'язані. Тварина вдихає повітря, піднявшись на поверхню води: легені наповнюються повітрям, яке, поки кит залишається під водою, нагрівається і насичується вологою. Коли кит спливає на поверхню, з силою видихається їм повітря, стикаючись з холодним зовнішнім, утворює стовп конденсованої пари - так званий фонтан.

Кров кита здатна поглинати більше кисню, ніж кров наземних ссавців.

Вчені вважають, що передні плавники кашалота - не що інше, як видозмінені лапи.

Самки китів виношують дитинчат 11 місяців, "малята" народжуються довжиною близько 7,5 метра і вагою 2-3 тонни, при цьому яйцеклітина кита розмірами не перевершує яйцеклітину миші.

Приблизно до семи місяців китеня харчується материнським молоком, щодня випиваючи близько 380 літрів. До цього віку кити збільшуються до 16 метрів в довжину і важать 23 тонни.

Най-най...
Кити - найбільші, найдовші (до 33 метрів), найважчі (до 150 тонн), найгучніші, найвитриваліші ссавці.

Найбільший кит, а відповідно, найбільше ссавець планети - синій кит. Причому самка синього кита завжди крупніша самця.

На язику синього кита, який важить до 4 тонн, може вміститися близько 50 чоловік - футбольна команда у повному складі разом з тренерами, запасними гравцями та обслуговуючим персоналом.

Серце синього кита розміром з невеликий автомобіль важить 600-700 кг і по судинах діаметром з відро перекачує близько 8 тисяч літрів крові.

За 1 секунду синій кит вдихає приблизно 2 тисячі літрів повітря, всього ж в легенях цього гіганта здатні вміститися до 14 кубометрів повітря.

Кити можуть не спати три місяці, не їсти вісім, не дихати до двох годин і при цьому долати гігантські відстані до декількох тисяч кілометрів.

Щодня дорослий синій кит поглинає близько мільйона калорій. У меню тварини входить приблизно тонна криля - невеликих рачків. Взагалі ж кити їдять невеликих риб, каракатиць і планктон.

Кити можуть ковтати і великих риб, одного разу в шлунку 16-метрового кашалота були виявлені дві 3-метрові акули.


Вони особливі
Кашалоти здатні пірнати на глибину до 1000 метрів. Тиск на такій глибині в 100 разів перевершує тиск на поверхні.

При зануренні пульс кита падає до десяти ударів на хвилину і кров припиняє поступати в судини плавників, шкіри, хвоста. Вона живить тільки мозок і серце.

Кашалоту ж належить найбільший у ссавців мозок - до 8 кілограмів. Мозок синього кита, який значно більше кашалота, важить лише 3 кілограми.

Око великих китів важить близько кілограма. Дуже маленькі, адаптовані до життя в морі очі здатні витримувати високий тиск при зануренні тварини на велику глибину, з слізних проток виділяються великі жирні сльози, що допомагають ясніше бачити у воді і захищають очі від впливу солі.

У китів немає зовнішніх вух, вони чують нижньою щелепою. Від неї звук йде по особливій западині до середнього і внутрішнього вуха.

Кити постійно прислухаються, тому що у них немає нюху і слабо розвинений зір. Звук дає китам можливість орієнтуватися, спілкуватися між собою і харчуватися, хоча точне призначення звуків, які видають кити, досі не з'ясовано.

Кит-горбань насправді зовсім не горбатий. Своєю назвою він зобов'язаний звичкою перед зануренням виставляти над водою більшу частину спини.

Кити дуже страждають від шуму у світовому океані, який з'являється через діяльність людей.

Кит - єдиний, крім людини, ссавець, який співає. Найкоротша «арія» кита триває шість хвилин, найдовша - близько півгодини. Спочатку вважали, що співають лише самці, однак є відомості, що самки співають пісеньки своїм малюкам. При цьому, у китів немає голосових зв'язок.

Білі кити білухи - "найбалакучіші" представники китоподібних. Через різноманіття видаваних білухою звуків їх часто називають "морськими канарками".

Хвости китів індивідуальні, як відбитки пальців у людини. Розрізи і борозни, шрами, плями бурих водоростей створюють на хвостах китів неповторні малюнки.

20-метрові фінвали - це єдині ссавці на землі з асиметричним забарвленням. Правий бік у фінвала - білий, а лівий - чорний.

Найбільш тривалі міграції здійснюють сірі кити. Щоосені вони пропливають кілька тисяч кілометрів від своїх пасовищ в Беринговій протоці і Чукотському морі до спокійних лагун півострова Каліфорнія, де вони і розмножуються. У лютому вони пускаються в зворотний шлях, причому під час цієї тримісячної подорожі лише зрідка зупиняються для сну.

Косатка, яку часто називають китом-вбивцею, чия довжина близько 9 метрів, а вага 10 тонн, насправді - дельфін.


Завітавши у бібліотеку Ви дізнаєтеся ще багато цікавого про цих тварин. А допоможуть, Вам, у цьому чудові книги.

середа, 8 липня 2020 р.

                                  Народознавчий етюд: 


         «Рід, родина, рідня – все це моя сім’я».

День родини в Україні святкують 8 липня вже кілька років поспіль. Але це доволі молоде свято. адже його почали відзначати щорічно лише з 2012 року.
Цікаво, що День родини припадає на день Петра і Февронії, покровителів сім'ї та шлюбу. Їхній шлюб є зразком християнського шлюбу.


Покровителями свята є Петро і Февронія. Благовірний князь Петро був другим сином муромського князя Юрія Володимировича. Він вступив на муромський престол в 1203 році.
За кілька років до цього князь Петро захворів проказою, від якої ніхто не міг його вилікувати. У сонному видінні князеві було відкрито, що його може зцілити Февронія, дочка "дереволаза-бортника", який добував дикий мед. Вона жила у селі Ласкавому в Рязанській землі.

Февронію слухалися дикі тварини, вона знала властивості трав і вміла лікувати недуги, була красивою, благочестивою, мудрою і доброю дівчиною. Князь пообіцяв одружитися з нею після зцілення. Февронія зцілила князя, проте він не дотримав свого слова. Хвороба поновилася, а Февронія знов вилікувала його і таки вийшла за нього заміж.
Коли Петро успадкував престол, бояри не захотіли мати княгиню простого звання, заявивши йому: "Або відпусти дружину, яка своїм походженням ображає знатних баринь, або залиш Муром". Тоді пара на човні відплила по Оці і почала жити простим життя, насолоджуючись тим, що разом.

У Муромі ж почалися міжусобиці і вбивства за престол. Тоді бояри схаменулися, зібрали раду і вирішили кликати князя Петра. Князь і княгиня повернулися. Февронія ж зуміла заслужити любов городян.
У похилих роках князь і княгиня прийняли чернечий постриг у різних монастирях з іменами Давид і Єфросинія. Вони хотіли померти в один день і заповіли покласти їхні тіла в одній домовині, заздалегідь приготувавши гробницю з одного каменю з тонкою перегородкою. Так і сталося – померли вони в один день і годину – 25 червня (за новим стилем – 8 липня) 1228 року.
            Ідеї для святкування Дня родини
У цей день намагайтеся приділити своїм рідним побільше уваги та подарувати радісні емоції.
Ви також можете провести День родини у незвичний спосіб. Пропонуємо вам декілька варіантів:
– поміняйтеся ролями: нехай ваші діти спробують побути батьками, а ви – дітьми (тільки не забудьте встановити правила);
– здійсніть список мрій – складіть його всією родиною і за один день намагайтеся втілити якомога більше;
– влаштуйте квест з незвичним маршрутом, поділіться на команди;
– приготуйте спільну вечерю, поділивши між собою обов’язки.
– обійміть членів своєї родини, скажіть їм, як ви їх любите і цінуєте, поділіться своїми почуттями.

У будь-якому разі цей день – лише привід провести час із родиною по-особливому. Даруйте щасливі миті рідним щодня, без лімітів і бережіть своїх близьких.


Прислів’я про родину
Шануй батька й неньку, буде усе гладенько. 
На сонці тепло, а біля матері добре.
Який кущ, така й хворостина, який батько, така й дитина.
Живуть між собою, як риба з водою.
Цитати про родину
Родина – це те первинне середовище, де людина повинна вчитися творити добро (Василь Сухомлинський).
Моя родина – це моя сила і моя слабкість (Айшварія Рай Баччан).
Кожна родина – це справжній маленький культ (Чак Паланік).
Ніякі проблеми не страшні, якщо вдома тебе чекають люблячі люди (Шахрукх Кхан).
Ти можеш не знати своїх батьків, але твоя сім’я існує незалежно від твого знання або незнання. Ти можеш віддалитися від родичів, порвати з ними всякі стосунки, але ти не вправі стверджувати, що цих родичів у тебе немає (Діана Сеттерфілд).
Родина – це візерунчаста павутина. Неможливо торкнути одну її нитку, не викликавши при цьому вібрації всіх інших. Неможливо зрозуміти частинку без розуміння цілого… (Діана Сеттерфілд).
Родина – ось що найважливіше, ось що змушує битися моє серце (Філіппа Грегорі).