неділя, 28 червня 2020 р.


                Казка оживає.
 Чарівні книги - відкриття від Нової пошти та Фундації Дарини Жолдак :казки "Кіт у чоботях" Шарля Перро та «Спляча красуня» у нашій бібліотеці. Цікаві ці книги тим, що завантаживши додаток  WowBox AR ( безкоштовно) ,казка твоя оживе.
                                                      Любиш казки?
                                        А сюрпризи?

Відкривай магічний WowBox AR, читай та грайся з персонажами улюблених казок у доповненій реальності (AR)!

З мобільним додатком WowBox AR казки стають по-справжньому чарівними, адже персонажі оживають просто на сторінках книжки! Чиста магія!

Дивись чарівні AR-анімації, грайся з персонажами, слухай казку в розділі аудіокнига.

А ще ти можеш зробити фантастичні фото та відео разом з персонажами казок у доповненій реальності (AR) та поділитися ними з друзями!

Читай та грайся разом з WowBox AR!




       

                 Правова інформіна:
 « Дитина під парасолькою прав».
                 ( День Конституції).     

               Конституція-Основний Закон України, народилася 28 червня 1996 року. Ви, друзі, напевне чули від дорослих, що закони взагалі, яких у світі є чимало, підказують нам усім: і малим, і дорослим, - як жити у своїй власній країні та з її сусідами у злагоді й мирі. А Конституція Україні визначає, якими бути законам. Одне слово, Конституція - це така собі "матінка" всіх законів! Слово "конституція" походить із латинської мови, якою говорили ще в Стародавньому Римі. А означає воно "устрій, установлення", тобто будь-яка конституція визначає, якій бути державі, де ми живемо, а також визначає наші права та обов'язки. А вони є у всіх і в кожного! Скажімо, твої батьки мають піклуватися про тебе, а ти повинен допомагати їм у всьому, слухатися їх, поважати дорослих і своїх ровесників. Зрозуміло, тоді й вони поважатимуть тебе. Адже в Конституції України записано, як то кажуть, чорним по білому, що "діти рівні у своїх правах незалежно від походження"! 

А тепер поринемо у світ казки. .Давайте згадаємо у яких казках порушено права героїв? Допоможіть  пригадати ще казки.







Нет описания фото.
На изображении может находиться: 1 человек

неділя, 21 червня 2020 р.


               Галина Вдовиченко.



Галина Вдовиченко народилась 21  червня   1959 році на Кольському півострові за Полярним колом. У дитинстві разом з родиною часто переїжджала з місця на місце. Навчалась у школах Івано-Франківська, Надвірної, Рави-Руської, Москви, постійно бували у бабусі з дідом у селі Отинія Коломийського району Івано-Франківської області, на батьківщині батька.
Закінчила філологічний факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка. До 2017 року працювала у газеті «Високий Замок» (Львів).
Дебютувала у 2008 році – з романом «Пів’яблука», перший тираж книжки розійшовся протягом місяця. Другий роман Галини Вдовиченко «Замок Гербуртів» отримав першу премію у номінації «романи» на конкурсі "Коронація слова – 2009", вийшов у світ під назвою «Тамдевін».
У 2011 році вийшла перша книжка Галини Вдовиченко для дітей – казкова повість «Мишкові Миші» з ілюстраціями художниці Анни Сарвіри. У 2015 та 2017 роках вийшли дві частини суперпопулярних дитячих книг «36 і 6 котів» («Видавництво Старого Лева» ) з ілюстраціями Наталки Гайди.


неділя, 14 червня 2020 р.


«ЧЕРВОНА ЛІНІЯ ПОРЯТУНКУ».
Сьогодні – Всесвітній день донора крові. Він нагадує, що кожен може стати супергероєм.

Для того, щоб рятувати людські життя, не обов'язково кататися на бетмобілях, або носити плащ супермена. Достатньо відвідати найближчий пункт здачі крові та стати донором, подарувавши таким чином надію на життя відразу трьом людям.

Кожну хвилину кому-небудь у світі потрібна донорська кров. Вона є життєво необхідною як для лікування, так і для екстреної медичної допомоги.
Безпечна кров використовується для продовження та покращення життя людей, які страждають на смертельно небезпечні захворювання, проведення складних медичних і хірургічних процедур. З її допомогою рятують матерів і новонароджених, а також поранених у стихійних лихах, нещасних випадках або збройних конфліктах.
Проте, на жаль, не всі люди, які потребують донорської крові, можуть отримати до неї доступ. Через невелику кількість охочих поділитися нею або відсутність обладнання для дослідження крові ця проблема притаманна у більшості країн з низьким і середнім рівнем доходу. Й ось, як до неї привертають увагу 
Всесвітній день донора
Його було засновано в 2005 році, щоб висловити вдячність донорам і закликати людей більш активно здавати кров.
Цього дня не тільки звучать слова подяки на адресу донорів, але й проводяться заходи із підвищення обізнаності про глобальні потреби в безпечній крові і про те, як кожна людина може сприяти їх задоволенню", - так про 14-те червня відгукуються у ВООЗ.
До слова, дату 14 червня обрано невипадково: цього дня у 1868 році народився австрійський лікар Карл Ландштейнер, завдяки якому світ дізнався про існування груп крові.
Як відзначається
Щороку Всесвітня організація охорони здоров'я визначає країну-організатора Дня донора. В 2019-му така честь випала Руанді, а в 2020-му, у зв'язку із тривалою пандемією коронавірусної інфекції Covid-19, кампанія відбудеться у віртуальному форматі
Варто відзначити, що щороку заходи до цього дня акцентуються на певній тематиці. Якщо в 2019-му вона звучала як: "Подумай про інших. Здай кров. Поділися життям", то цього року кампанія присвячена темі "Безпечна кров рятує життя" і проходить під гаслом "Здавати кров в ім'я здорового світу".
"У центрі уваги кампанії буде особистий внесок кожного донора в охорону здоров'я оточення… Ми закликаємо людей у всьому світі рятувати життя, добровільно і регулярно здаючи кров", - пояснили у ВООЗ.
До речі, про регулярне донорство. Саме воно робить доступною безпечну кров завжди і скрізь, де її потребують. Також важливо ще додати, що серед людей, які здають кров на регулярній основі, відзначається найнижча поширеність інфекцій, які передаються із кров'ю.
Тому ВООЗ закликає всіх, хто не має протипоказань для здачі крові, розглянути питання про регулярне донорство, що дозволить сформувати достатні запаси крові для переливань.
Хочу поділитися життям. Що для цього потрібно?
Стати донором може кожен дієздатний українець у віці від 18 років і вагою не менше 50 кг (інакше забір крові може бути небезпечним для здоров'я).
При цьому в деяких центрах служби крові, наприклад, у Львівському обласному, беруть із вагою лише від 55-60 кг.
Протипоказання. Вони бувають абсолютними і тимчасовими. Абсолютні - це СНІД, носійство ВІЛ-інфекції, сифіліс, гепатит, туберкульоз, хвороби крові, шкіри, злоякісні утворення, наркоманія, алкоголізм. Повний список тут.
Тимчасові протипоказання передбачають термін відводу від донорства на певний період. Наприклад, після видалення зуба здавати кров можна тільки через 10 днів, а після татуювання, проколювання вух, пірсингу – лише через рік. Вичерпний перелік – за посиланням.
Вагітність і донорство. Тільки через рік після пологів і не менше трьох місяців після закінчення лактації.
Протизаплідні і донорство. Якщо таблетки приймаються з метою контрацепції, а не лікування, то можна спокійно здавати кров.
Я не знаю свою групу крові. Це не проблема. Кожного разу перед донацією визначають групу крові і гемоглобін (навіть якщо до цього ви вже були донором чи у вашому паспорті стоїть печатка із групою крові). Інші експрес-показники (білірубін, ВІЛ/СНІД тощо) – тільки в залежності від рівня фінансування установи.
"Оскільки експрес-методи дорогі, а кров все одно перевіряють на ці показники в лабораторії перед зберіганням і перед переливанням, тому не всі станції переливання надають перевагу експрес-методам", - пояснює найбільша платформа для донорів в Україні Donor.ua.
Отже, якщо у вас немає протипоказань і ви зважилися стати донором, то розповідаємо детально про підготовку до здачі крові.
День донації. Що можна/не можна
Бажано виспатися, відпочити, легко поснідати і не планувати цього дня серйозних справ, інтенсивного фізичного навантаження, вживання алкоголю.
Не рекомендується керувати машиною через емоційне збудження, яке, відзначають у Donor.ua, буває, як правило, у всіх.
Що не можна їсти. Раціон харчування, вживання алкоголю або ліків може вплинути на певні показники крові.
Тому перед здачею крові рекомендується відмовитися від копченої, гострої і смаженої їжі із численними спеціями (за два дні до донації), солінь, молочних продуктів, горіхів, фініків, бананів, буряка (за два дні), чорниці (за три дні), ковбасних виробів, чіпсів, сухариків, халви, насіння, усіляких снеків, а також кетчупу, майонезу та інших магазинних соусів, солодких магазинних напоїв, алкоголю, енергетиків, ліків (за три дні) і куріння.
Ідеально – в день здачі крові від цієї згубної звички відмовитися взагалі. Дихати тютюновим димом заборонено як мінімум півтори години до процедури.
Що рекомендується. Цей перелік, звичайно ж, менший за попередній, але набагато корисніший. Вранці перед процедурою бажано випити воду, солодкий чай або узвар.
Щоб уникнути непритомності і слабкості, за дві-три години до здачі крові можна перекусити вареними крупами на воді або макаронними виробами без додавання вершкового масла. Також можна їсти хліб, сушку, сухарі (не магазинні снеки!), просте галетне і вівсяне печиво, пропарену рибу або відварне м'ясо нежирних сортів.
Як працювати після здачі крові? Тут на донора чекає ну дуже приємний бонус, адже він отримує два вихідні: в день здачі крові і в будь-який інший упродовж року.
Процедура. Вранці взяти паспорт (ніяких медичних карток/довідок не потрібно), дістатися до центру крові, заповнити кілька бланків у реєстратурі, пройти ретельний і безкоштовний медогляд (міряють тиск, беруть кров із пальця, лікар ставить запитання і заповнює анкету). Якщо всі показники в нормі, то на вас чекає солодкий чай із печивом, а потім – безпосередньо процедура здачі крові, яка триває від 10 до 15 хвилин.
Після цього можна впевнено дивитися на світ очима супергероя, знаючи, що ваша кров може врятує аж три життя. Якщо з'явиться бажання повторити подвиг, то важливо врахувати, що до наступної донації має пройти не менше двох місяців.
Чоловікам рекомендується здавати кров не частіше п'яти разів на рік, жінкам – чотирьох.
Для розвинутих країн вважається нормою 33 здачі крові на тисячу осіб (у рік), тоді як в Україні цей показник становить лише 11,28 донацій на 1 тис. населення.





                   
             Гортаючи сторінки календаря.


 Ековікторина: «Нас зібрала одна природа».

                           Перевірте свої знання.

 «Овочеве коло»
1.    Яким овочем в давнину карали ледачих та неслухняних? (горохом)
2.    Цю овочеву рослину в Росії називають матінкою, а буває вона савойська, брюссельська, червоноголова, білоголова, також кольрабі. Назва цього овоча пішла від латинського слова “капут” (капуста)
3.    Батьківщина помідора. (Америка)
4.    В що перетворилась карета Попелюшки? (гарбуз)
5.    В якому овочі є велика кількість вітамінів росту? (морква)
6.    Найовочевіша казка. (Чіпполіно)
7.    Який овоч нагадує космічну тарілку? (патісон)
8.    Вусатий, полосатий, та не кіт. (кавун)
ЗАГАДКИ
         ЗАГАДКА №1
 Почалось це давно коли людина одягалася у тваринну шкіру, не вміла ні сіяти, ні будувати, полювання було її єдиним ремеслом. Першим вчителем був “голод”, його  змінив “досвід”. Людина навчилася спушувати землю, саджати, сіяти, поливати, відбирати кращі рослини на насіння. Коренеплід який росте і в Європі, Азії, Америці. Його їдять і печеним, і  вареним, сирим, пареним. А хто знає як цей овоч зветься. ( Ріпка) 
ЗАГАДКА №2
Мандруємо стежкою далі, і ось наша 2-га загадка. З повагою ми згадуємо давню Грецію і дні Олімпійських ігор. Тут більше 25 тис. років тому проходили Олімпійські ігри, свято миру та мужності, краси. Однією з нагород переможцями був вінок з рослини у якої цінні і корінець і насіння та вершечок. Цей овоч має кам’яне ім’я, так як з грецької означає камінь. Цим ім’ям називали хлопчиків в надії, що вони будуть стійкими до негараздів. Міцними як камінь. Це ім’я носить один з казкових героїв. (Петрушка)    
ЗАГАДКА №3
За вживання в їжу цього овочу у древній Греції, був заборонений вхід в храм. В країні Індії турботлива мати одягала на шию дитини талісман – головку цього овоча. Воїни давнього Риму вживали його перед боєм. Давали його поклювати півням , щоб вони краще бились. В Древньому Єгипті ним лікували всі хвороби: зубну біль, простуду, а також таку страшну хворобу, як – чума. Що це за овоч? (Часник)
       ЗАГАДКА №4
300 років тому, діти не знали, що таке морозиво, не могли купити до свята різні солодощі, торти та тістечка. Ці солодощі стали звичними завдяки одному овочу, тому, що саме з нього виділили білу кристалічну речовину, без якої не можливо приготувати не одне кондитерське блюдо. Якому овочу ми повинні бути вдячні? З нього виготовляють цукор. (Цукровий буряк)
Бліц-турнір
1. Місце, де річка бере свій початок? (Витік)
2. Самий глибокий океан? (Тихий)
3. Прилад для визначення глибин? (Ехолот)
4. Яким іншим словом називається штучна ріка? (Канал)
5. Що таке заплава? (Частина річкової долини, яка за­топлюється під час повені)
6. Кордон між басейнами річок? (Вододіл)
7. Що встановлюють на річках вздовж узбережжя? (Бакени)
8. Виходи гірських порід на дні річки? (Пороги)
9. За водяним режимом озера поділяють на... (Стічні, безстічні)
10. Які бувають типи озер? (Вулканічні, тектонічні, карстові)
11. Низький рівень води в річці? (Межень)
12. Утворюється внаслідок роботи підземних вод? (Карст)
13. Бог води? (Посейдон)
14. Який є кругообіг води? (Малий і великий)
15. Які бувають моря? (Внутрішні і зовнішні)
16. Чим відокремлюється суходіл? (Протокою)
17. Які бувають течії? (Теплі і холодні)
18. Як позначаються течії на карті? (Кольором і стрілками)
19. Які бувають острови? (Материкові, вулканічні, ко­ралов))
20. В чому вимірюється солоність? (Проміля)
21. Морський цар? (Нептун)
22. Від чого виникають рухи води? (Вітер, цунамі, при­плив)
23. Неглибока частина океану? (Шельф)
24. Організми, які живуть на поверхні води в океані? (Планктон)
25. Стародавня назва Дніпра? (Борисфен)
26. Чим з'єднується Тихий і Атлантичний океан? (Па­намський канал)
27 Які частини виділяють в річці? (Гирло, витік, прито­ки, річище)
28. Які бувають болота? (Низинні, верхові, перехідні)
29. Який канал з'єднує моря різних океанів? (Суецький)
30. Як називаються організми, які живуть на дні моря? (Бентос)
31. Яка найдовша річка в світі? (Ніл
32. Яке море не має берегів? (Саргасове)
33.    У якого птаха найбільша сім’я?  (сіра куріпка, 26-28 пташенят)
34.    Чи бувають перелітні звірі?  (кажани)
 35.    У якого птаха найкращий зір?  (у орла, бачить з висоти 3 км у траві мишу)
 36 .  Гніздо якого птаха схоже на рукавичку? (синиця-ремез)
 37.    Назвіть найбільшого птаха України. (дрофа)
 38.    Назвіть найменшу пташку України.  (корольок)

пʼятниця, 5 червня 2020 р.

                 Ековікторина: «Нас зібрала одна природа».


Любий друже! Я благаю -
Природу вмій любити,
Не смій ніколи і нізащо
Їй шкоду спричинити!
Даремно квіточку не рви,
Пташині спокій дай,
Усе, що є навколо тебе,
Люби й оберігай!




Спілкування з природою просто дає нам радість. Чому? Мабуть тому. що природа — . це невичерпне джерело краси, яка не може залишити байдужою навіть найчерствішу людину . Травинка, що вперто пробивається крізь сірий асфальт, громаддя гір. ширяння орла або політ бджоли, нічні співи солов'я або. вигин лебединої шиї, безодня нічного зоряного неба (вказує на стенд з картинами, на яких зображено красу природи) — все це несе в собі невичерпний заряд краси. І все це таке близьке і дороге людському серцю.
 Ось чому в нашій незалежній Українській державі сьогодні особливо гостро постало питання екологічного оздоровлення та охорони навколишнього середовища. Необхідно, щоб кожна людина пройнялась відповідальністю за долю природи. Стан навколишнього середовища України на сьогоднішний день вважається критичним. За тривалістю життя населення Україна посідає 52 місце в світі.
                                  Вікторина:«Овочеве коло»

1.    Яким овочем в давнину карали ледачих та неслухняних?
2.    Цю овочеву рослину в Росії називають матінкою, а буває вона савойська, брюссельська, червоноголова, білоголова, також кольрабі. Назва цього овоча пішла від латинського слова “капут”
3.    Батьківщина помідора.
4.    В що перетворилась карета Попелюшки?
5.    В якому овочі є велика кількість вітамінів росту?
6.    Найовочевіша казка.
7.    Який овоч нагадує космічну тарілку?
8.    Вусатий, полосатий, та не кіт.
                                   ЗАГАДКИ
         ЗАГАДКА №1
 Почалось це давно коли людина одягалася у тваринну шкіру, не вміла ні сіяти, ні будувати, полювання було її єдиним ремеслом. Першим вчителем був “голод”, його  змінив “досвід”. Людина навчилася спушувати землю, саджати, сіяти, поливати, відбирати кращі рослини на насіння. Коренеплід який росте і в Європі, Азії, Америці. Його їдять і печеним, і  вареним, сирим, пареним. А хто знає як цей овоч зветься. ( Ріпка) 
ЗАГАДКА №2
 З повагою ми згадуємо давню Грецію і дні Олімпійських ігор. Тут більше 25 тис. років тому проходили Олімпійські ігри, свято миру та мужності, краси. Однією з нагород переможцями був вінок з рослини у якої цінні і корінець і насіння та вершечок. Цей овоч має кам’яне ім’я, так як з грецької означає камінь. Цим ім’ям називали хлопчиків в надії, що вони будуть стійкими до негараздів. Міцними як камінь. Це ім’я носить один з казкових героїв.
ЗАГАДКА №3
За вживання в їжу цього овочу у древній Греції, був заборонений вхід в храм. В країні Індії турботлива мати одягала на шию дитини талісман – головку цього овоча. Воїни давнього Риму вживали його перед боєм. Давали його поклювати півням , щоб вони краще бились. В Древньому Єгипті ним лікували всі хвороби: зубну біль, простуду, а також таку страшну хворобу, як – чума. Що це за овоч?
       ЗАГАДКА №4
300 років тому, діти не знали, що таке морозиво, не могли купити до свята різні солодощі, торти та тістечка. Ці солодощі стали звичними завдяки одному овочу, тому, що саме з нього виділили білу кристалічну речовину, без якої не можливо приготувати не одне кондитерське блюдо. Якому овочу ми повинні бути вдячні? З нього виготовляють цукор.
Бліц-турнір
1. Місце, де річка бере свій початок?
2. Самий глибокий океан?
3. Прилад для визначення глибин?
4. Яким іншим словом називається штучна ріка?
5. Що таке заплава?
6. Кордон між басейнами річок?
7. Що встановлюють на річках вздовж узбережжя?
8. Виходи гірських порід на дні річки?
9. За водяним режимом озера поділяють на...
10. Які бувають типи озер?
11. Низький рівень води в річці?
12. Утворюється внаслідок роботи підземних вод?
13. Бог води?
14. Який є кругообіг води?
15. Які бувають моря?
16. Чим відокремлюється суходіл?
17. Які бувають течії?
18. Як позначаються течії на карті?
19. Які бувають острови?
20. В чому вимірюється солоність?
21. Морський цар?
22. Від чого виникають рухи води?
23. Неглибока частина океану?
24. Організми, які живуть на поверхні води в океані?
25. Стародавня назва Дніпра?
26. Чим з'єднується Тихий і Атлантичний океан?
27 Які частини виділяють в річці?
28. Які бувають болота?
29. Який канал з'єднує моря різних океанів?
30. Як називаються організми, які живуть на дні моря?
31. Яка найдовша річка в світі?
32. Яке море не має берегів?
33.    У якого птаха найбільша сім’я?  
34.    Чи бувають перелітні звірі?  
 35.    У якого птаха найкращий зір?  
 36 .  Гніздо якого птаха схоже на рукавичку?
 37.    Назвіть найбільшого птаха України.
 38.    Назвіть найменшу пташку України.  

          
 Відповіді на наступному тижні.